Justyna, wielkie dzięki za poniższy TikTokowy post!:
EDUKACYJNA WERSJA: NIEPODOBA CI SIĘ TO ZMIEŃ PRACĘ I WEŹ KREDYT !!!.
Ja co najmniej od 2004 r, od kiedy po pracy w szkolnictwie wyższym, potem edukacji nauczycieli oraz przygodzie z Interk@są i European Schoolnet stałem się szkolnym nauczycielem ROZRÓŻNIAM WŚRÓD UCZNIÓ DWIE ICH KATEGORIE:
(jestem i zawsze byłem logiczny):
- UCZNIOWIE (etymologicznie od słowa uczyć się ): raczej mniejsza grupa społeczności szkolnej
- CHODZIKI (etymologicznie od chodzić do szkoły ): najczęściej znacznie liczniejsza grupa społeczności szkolnej.
Już w 2007 r., kiedy wylądowałem w liceum ogólnokształcącym, zadałem sobie trud przeanalizowania statutów szkolnych publikowanych na szkolnych stronach www. Sprawdzałem zapisy punktu: prawa i obowiązki ucznia.
Przebadałem ponad 100 statutów szkolnych.
Okazało się, że w ok. 80% statutów wymieniało za podstawowy obowiązek ucznia uznawało: ,,pilnie uczęszczać do szkoły'' i nie znajdowałem tam zapisu, że obowiązkiem ucznia jest ,,uczyć się''.
Od zniechęcenia pracy z CHODZIKAMI uratowała mnie przygoda z KREATYWNYMI!!!! obozami INTERKAMP (każde wakacje letnie 2008-2013). Nauczyły mnie, że dzieci i młodzież potrafią być wspaniali, jeśli tylko IM SIĘ CHCE. Uczestnikami obozów były dzieci i młodzież, KTÓRZY TEGO CHCIELI, a nie że musieli (jak muszą chodzić do szkoły.
To tak, jak Ci bohaterowie książki YOUNG POWER Justyny Sucheckiej. https://www.empik.com/young-power
Mówiłem o tym żegnając się z INTERKAMPEM w lipcu 2013 r.:
Wyleczyło mnie to z belferskiej pokusy naprawiania świata. To uczeń/uczennica się uczy, a moja rolą jest im pomóc i dmuchnąć w skrzydła. To takie proste i oczywiste. Nie chcesz się uczyć (czytaj rozwijać?): Twój wybór, Twoja sprawa, Twoja przyszłość.
Wolę już dmuchnąć w żagle tym, którzy chcą.
Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni.
Obecnie wdrażam w liceum ogólnokształcącym dziennikarską innowację pedagogiczną: EDUKACJA PZREZ DZIAŁANIE (learning by doing): dziennikarstwo internetowe narzędziem rozwijania osobistych kompetencji cyfrowych i społecznych. Nie uczymy się dziennikarstwa teoretycznie. ,,Bawimy się'' w prawdziwych dziennikarzy, a aby robić to skutecznie musimy sie tego i owego douczyć.
I tu klops. CHODZIKI dalej chodzą do szkoły i udają uczniów. Całe szczęście, że w niektórych klasach są fajni KREATYWNI i pozytywni UCZNIOWIE i działają. Niektórzy nie tylko na naszej szkolnej platformie medialnej http://pressmedia.vilogdansk.pl ale również jako autorzy w naszym miesięczniku lub stażyści lub redaktorzy w naszej redakcji.
Większość jednak, których nazywam CHODZIKAMI przychodzą do szkoly jak konsumenci... nie wiadomo jednak czego i po co.
Pasuje do tego mój MEM, jakim sie sygnuję od kilku lat w redakcji naszego miesiecznika:
Zobacz: https://e-kreatywni.eu/index.php/redakcja
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Wypowiedź red. Justyny Sucheckiej cytujemy z pełnym poszanowaniem praw autorskich metodą osadzania kodu udostępnioną przez API Fecebooka.