Kiedyś, w naszym szkolnym studiu radiowym, mimochodem byłam świadkiem rozmowy na temat ciekawej inicjatywy koleżanki z inne klasy. Przypomniało mi się o tym, kiedy dotknęła nas wiadomość o tragicznej śmierci naszej koleżanki. Byliśmy z nią umówione na wspólną akcję a niestety...
Dowiedziałem się, że fajny projekt powstał jedynie w formie ambitnych planów i został przez organizatorów porzucony. Pisał o tym nasz redaktor naczelny w felietonie: (bez)SILNA młodzież: reaktywacja
Postanowiliśmy projekt reaktywować i poniżej szkic naszych zamierzeń i planów na najbliższy czas.
(bez) silna młodzież
Powstaje Grupa Inicjatywna zajmująca się pomocą młodzieży z problemami emocjonalnymi. Specjalizująca się szczególnie w pomocy przy sytuacjach kryzysowych takich jak np. myśli samobójcze, strata bliskiej osoby, zmaganie się z różnymi formami depresji, doznających przemocą fizycznej i psychicznej ze strony rówieśników a także dorosłych (rodziców, nauczycieli…)...
Nasz ruch jest oddolną inicjatywą młodzieżową: młodzi dla młodych. Chcemy sobie oraz naszym rówieśnikom uświadomić, że nie musimy być BEZSILNI wobec emocjonalnych dramatów, z jakimi się zmagamy. Chcemy działać w kierunku wyeliminowania słowa BEZ, abyśmy mogli być SILNI wobec dotykających nas przeciwności.
Naszym zadaniem będzie wsparciem w momencie kryzysu, załamania, kiedy jeszcze młoda osoba dopiero wchodząca w życie nie będzie miała do kogo się odezwać i gdzie poprosić o pomoc.
Chcemy też próbować mieć oddolny wpływ na osoby oraz instytucje odpowiedzialnemza bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój nas, młodych. Nie godzimy się na zbyt małem zainteresowanie dobrostanem emocjonalnym młodzieży. ,Informacja, że źle się dzieje z dobrostanem emocjonalnym młodzieży to nie jest tylko teoria i statystyka.
Halo! Dorośli: my tu jesteśmy i mamy problem, poważny problem…
Potrzebujemy Waszego większego zainteresowania naszymi problemami i liczymy bardzo mocno na współpracę z Wami i większe zainteresowanie poprawieniem stanu bezpieczeństwa
emocjonalnego nas młodych.
- Mamy zamiar organizować spotkania i konferencje z udziałem doświadczonych psychologów i aranżować ich dialog z nastolatkami, aby móc wspólnie przeanalizować gdzie jest problem i jak można go rozwiązać.
- Prowadzić warsztaty w szkołach, które będą informować o tym jak reagować, gdy widzimy zmianę w zachowaniu najbliższych i jak można im pomóc w trudnej sytuacji.
- Nagłaśniać problem, jakim jest ogromna liczba samobójstw wśród młodzieży, pokazanie jak można pomóc i zauważyć problem.
- Założenie grupy młodych gotowych w każdym momencie wspomóc nawet nieznaną osobę w momencie kiedy ona będzie tego najbardziej potrzebować
- Reaktywacja INTERNETOWEGO serwisu bez-silnamłodziez.pl
- Podjęcie próby zbudowania cyfrowego i mobilnego systemu informacji i komunikacji dostępnego dla nas i naszych rówieśników. Jesteśmy pokoleniem, stale obecnym w wirtualnym środowisku sieciowym.
- Pozyskanie dla naszego ruchu rówieśników, dla których również są ważne nasze cele i chętnie włączą się w nasze działanie.
- Pozyskanie do współpracy partnerów instytucjonalnych oraz autorytetów z zakresu psychologii, socjologii, edukacji itp.
My Was i waszej pomocy naprawdę potrzebujemy.
Razem możemy więcej.
- Podjęcie próby wypracowania skutecznych metod dotarcia do młodzieży mającej problemy emocjonalne.
My – ich rówieśnicy mamy większe możliwości dotarcia do nich i oddziaływania.
- Dorośli specjaliści mają narzędzia i możliwości, aby im pomóc. Powinniśmy wypracować metody skutecznego współdziałania z nimi.
- Docelowo dla większej skuteczności działania bierzemy pod uwagę sformalizowanie naszej grupy inicjatywnej i przekształcenie jej w stowarzyszenie lub fundację.
Inicjatorka przedsięwzięcia
Julia Maćkowska